Facebook Reklamları: Satışlarınızı Arttırabileceğiniz 6 Strateji

Gerek ülkemizdeki gerekse de yurt dışındaki Dijital Pazarlamacı’ların kullanmayı en çok sevdiği reklam modellerinden bazıları Facebook içerisindeki Custum Audiences ve Retarget.

Dünyanın en büyük sosyal ağı tartışmasız Facebook ve bu geniş ağda Türkiye’nin de çok ciddi bir kitlesi var. O halde Retarget ve Custom Audience gibi kullanımı basit ve çok fazla zahmet gerektirmeyen araçları Facebook üzerinden kullanmamanız için hiçbir sebep yok.

Facebook üzerinden yapabileceğiniz ve satışlarınızı arttıracak 6 Adet stratejiyi sizlerle paylaşmak isterim:

1- Website Ziyaretçilerine Retarget

En temel hedeflemelerden birisi websitenizi ziyaret etmiş fakat dönüşüm sağlamamış müşterilerdir. Müşteriler sitenizi ziyaret edip ürünlerinize bakmış ama satın almamışsa hala ürün arayışında olduklarını farzedebiliriz. Dolayısı ile elimizde potansiyel alıcı bir müşteri kitlesi oluşur. Bu kitleyi Facebook üzerinden yapacağınız Retarget reklamlarla conversion’a dönüştürebilirsiniz.

Kullanıcılara sizi tercih etmeleri için offer sunmayı unutmayın. Ve hedeflemenizi hem desktop hem de mobil cihazlar için yapın.

2- Kategori Ziyaretçilerinin Yeniden Hedeflenmesi

Kategorilere göre ziyaretçi kitleleri oluşturun. Örneğin Giyim kategorisini ziyaret edenler, Cep Telefonu kategorisini ziyaret edenler etc. Daha sonra bu kategoriler özelinde reklamınızı oluşturarak müşterilerinizi Facebook üzerinden tekrar yakalayın.

Cep Telefonlarında %50’ye Varan İndirim! gibi bir call to action ve iyi bir görselle müşterilerinizi tekrar siteye çekip bu sefer satışa çevirebilirsiniz.

3- Desktoptan Mobil Uygulama Kullanıcılarına Ulaşmak

Örneğin bir müşteri mobil aplikasyon üzerinden uçuşları araştırabilir fakat bilet satın alma işlemini laptop’dan gerçekleştirebilir. Bu kullanıcılar için Custom Audience ile Facebook üzerinden desktop merkezli teşvik edici teklifler sunabilir ve mobilden aradığı ürünü, desktop tarafında yaptığınız bir reklamla satışa dönüştürebilirsiniz.

4- Website Ziyaretçilerini Mobil Üzerinden Yakalamak

Üçüncü maddenin tersini uygulamakta mümkün. Örneğin websitenizi desktop’dan ziyaret eden ve satın alma işlemini son aşamada terkedenler için bir liste oluşturun. Bu listeyi Facebook üzerinden mobil de hedefleyin. LCW’nin bu şekilde bir liste oluşturduğunu ve kullanıcıların konumlarına göre özel hedeflemelerle mobil üzerinden reklam çıktığını düşünün, online-offline arasında ciddi bir asist söz konusu olabilir. Bu müşterileri mağazalarınıza çekerek burada satışa dönüştürebilirsiniz.

5- Mevcut Müşteriler İçin Çapraz Satış

Pazarlamacıların satışları arttırmak için en çok kullandığı yollardan biri de hali hazırda kendilerinden alışveriş yapan yüksek değerli müşteriler için çapraz satış teknikleriyle tekrar satışlarını arttırmaktır. Facebook üzerinden sizin için değerli müşterileri Custom Audience ile hedefleyerek özel teklif ve tanıtımlarla, satın aldıkları ürünlere benzer ya da tamamlayıcı ürünleri push edin.

6- E-mail Kampanyalarından Yakaladığınız Müşterileri Facebook’da Hedefleme

Dijital pazarlama da çok fazla yeni kanal açılmasına ve sürekli gelişmesine rağmen E-mail kampanyaları hala en iyi conversion’a sahip kanallardan biri olarak dikkat çekiyor ve müşteri iletişiminde önemli rol oynuyor. E-mail’lerinizi açan müşterilerinizi Facebook üzerinden tekrar hedefleyebilirsiniz.

Sonuç olarak yapabilecekleriniz sadece bunlarla da sınırlı değil daha bir çok hedefleme yöntemi ve kurgu ile düzinelerce parametre arasından oluşturacaklarınızla satışlarınızı Facebook üzerinden arttırmanız mümkün!

Share Button

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir