Freshbot ve DeepCrawl

Seo‘da amaç içeriğimizi google’a olabildiğince hızlı bir şekilde indexleterek, sorgularda üst sıralarda yer almaktır. Site içi optimizasyon çalışmalarının da yine önemli bir bölümü girdiğimiz içerikleri olabildiğince hızlı indexletmektir. Peki Freshbot ve DeepCrawl nedir ? Bu iki bot google‘ın sitelere gönderdiği, içerikleri taratıp, indexlemesini sağladığı botlardır.

Freshbot sitemize yeni eklediğimiz içerikleri ve popüler olan içerikleri inceler. Gerekli indexlemeleri yapar. Bu botların siteyi sıklık ziyareti, sitenin ne kadar sık güncellendiği ve bu sitelerin ne kadar talep gördüğü ile doğru orantılıdır. Yani eğer, sitemizin google botları tarafından olabildiğince sık ziyaret edilmesini istiyor ve daha hızlı index almak istiyorsak, sitemizi olabilcek maksimum seviyede güncel tutmalı ve içerik (özgün) sağlamalıyız.

Freshbot sitemize geldiğinde, sitedeki linkleri tek tek gezerek bunları bir veritabanına kaydeder.DeepCrawl ise bu veritabanındaki bilgilere göre sitede gezinerek, mecvut bilgileri indexler. Aradaki farkFreshbot‘un sitenin güncelliği ve popülerliğine göre 10 dakikada bir de ziyaret etmesi mümkünken,DeepCrawl‘un bu ziyaretleri ayda bir gerçekleştirmesidir.

Unutmayın, iyi bir seo çalışması ve site içi optimizasyon için, sitenizi güncel tutmalı, düzenli bir şekilde özgün içerik sağlamalısınız. Google tarafından ne kadar hızlı indexlendiğinizi farkettiğinizde işlerin yolunda gittiğini anlayacaksınız !

Share Button

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir